Värvipüstolid ja tarvikud

Värvipüstolite müük

Värvipüstoli valimisel on mitmeid olulisi tegureid, mis mõjutavad lõpptulemust ja kasutusmugavust. Oluline on jälgida: 

 • Värvitüübid: mõned püstolid on spetsiaalselt loodud kruntvärvile, teised aga sobivad paremini lakkimise jaoks, kolmandad on mõeldud eelkõige värvimiseks. Professionaalseks kasutamiseks mõeldud parimad värvipüstolid suudavad hakkama saada erinevate värvitüüpidega. 
 • Värvipüstoli tüüp: vali värvipüstoli tüüp vastavalt vajadustele, eelistusele ja kasutatavatele materjalidele, kas HVLP (High Volume, Low Pressure) või RP (Reduced Pressure). Erinevatel tüüpidel on erinevad omadused ja eelised. Värvipüstoli tüüpidest pikemalt allpool.
 • Düüs: värvipüstolit valides jälgi ka düüside suurust, sest see, millist düüsi parasjagu vajad sõltub suuresti kasutatava materjali viskoossusest. Suurema düüsiga saab materjali rohkem ja kiiremini pihustada ning on soovitatav kasutada viskoossemate materjalide puhul (mõnusalt lai pihustuslehvik on SATAJET 100 B F HVLP 1,7 mis sobib suurepäraselt näiteks kruntimiseks). Väikse düüsiga mini püstolitega saad samas teha ka kohtvärvimist ja parandusi raskesti ligipääsetavates kohtades (näiteks SATAMINIJET 4400 RP 0,8). Spies Hecker Hi-Tec vesivärvile sobib ideaalselt SATAJET X 5500 RP 1,2I  värvipüstol ja HS laki jaoks SATAJET X 5500 RP 1,3CC.
 • Õhurõhk: veendu, et sinu kompressor toidab ära valitud värvipüstoli. Jälgi ka püstolite õhukulu, mis on märgitud l/min (liitrit minutis) ja võrdle seda oma kompressori tootlikkusega, mis on samuti märgitud l/min. Stabiilne õhurõhk aitab saavutada parema tulemuse ja tagab mugava ja tõrgeteta töö. 
 • Kaal ja kasutusmugavus: vali püstol, mida on mugav käes hoida. Professionaalsed püstolid on disainitud kergeks, et saaksid neid pikka aega järjest kasutada ja on reguleeritavad ühe käega. Lisaks on kvaliteetsed püstolid lihtsasti lahti võetavad ja puhastatvad.
 • Hooldus ja puhastamine: eelista värvipüstoleid, mida on lihtne lahti võtta ja puhastada. Korrapärane hooldus tagab püstoli pika eluea, töökindluse ja kvaliteetse töö tulemuse. Pane tähele, et kvaliteetsetel püstolitel on tihti parem järelteenindus ja varuosade saadavus, kui selleks peaks vajadus tekkima.
 • Kvaliteet: vali usaldusväärne tootja. Tuntud brändidel on korralik garantii ja leiad lihtsasti varuosasid ja kasutusinfot. Pintaväri kogemusel on ühed parimatest värvipüstolitest professionaalseks kasutamiseks Saksa tootjal Sata.

Suruõhuga püstolitüübid

Sõidukite viimistlemisel on enamlevinud suruõhuga värvipüstol: suruõhupüstolid on võimsad, vastupidavad ja täpsed. Nendega saab hästi teha nii suuri kui väikseid projekte. Enamik professionaalseid värvimistöid tehakse suruõhupüstolite abil, kuna need tagavad ühtlase ja kvaliteetse lõpptulemuse, seda pakub näiteks SATA X5500 RP FUTURE DIGITAL. Suruõhupüstol vajab suruõhukompressorit. 

Püstolitüübi valik (RP ja HVLP) 

Värvipüstoli tüübi valik sõltub kompressori jõudlusest, projekti tüübist, detailsusastmest, kasutatavatest materjalidest ja isiklikest eelistustest.

Võrdleme kahte levinumat varianti: 

 • RP  - Reduced Pressure (rohkem suruõhku, madalam rõhk)
 • HVLP - High Volume, Low Pressure (rohkem materjali, madalam rõhk)

RP värvipüstol - Reduced Pressure (madalam rõhk):

 • Suuremate pindade katmiseks, kus on oluline pihustamise kiirus.
 • Kui soovid energiatõhusat seadet ja kui suruõhk on piiratud.

HVLP värvipüstol - High Volume, Low Pressure (rohkem materjali, madalam rõhk):

 • Pihustab materjali kiiremini ning kasutades seejuures madalamat survet.
 • Hea detailsemate tööde jaoks, kus täpsus on oluline.
 • Madalam rõhk vähendab õhu saastet.

RP tüüpi püstol võib olla kiirem, kuid kipub kasutama rohkem suruõhku ja materjali. HVLP värvipüstol annab täpsema kontrolli, kuid nõuab rohkem aega suuremate pindade katmiseks. Materjalikulu on üldiselt väiksem.

Püstolitüüp vastavalt värvinõule

Värvipüstoleid liigitatakse eraldi ka värvinõu järgi. Seda eelkõige värvinõu asukoha ja toimimis põhimõtte järgi. Allpool lähemalt nelja tüüpi värvipüstolitest: ülanõuga, survepaagiga, Airmix ja aerograafid.

Tavaline ja kõige levinum püstoli tüüp on ülanõuga värvipüss. Just see on see värvipüstol mida kasutatakse eelkõige sõiduautode värvitööde puhul. Nagu nimigi viitab, siis sellel püstolil asetseb värvinõu püstoli peal. Nõud võivad olla erinevates suurustes (näiteks 0,6L; 0,75L; 1L) ja erinevatest materjalidest (näiteks plastikust või alumiiniumist). Lisaks saab ülanõuga värvipüstolitel kasutada nö. ühekordset värvianuma süsteemi, näiteks BPS 125MC 600ML 50TK mis lihtsustab kasutamist, kiirendab puhastamist ja teeb sellega töö protsessi kiiremaks.

Survepaagiga püstolid on sobilikud suuremateks värvimistöödeks. Kasutatakse peamiselt tööstuslikuks värvimiseks ja suurte veokite ning busside värvimiseks. SATA-survepüstolid tagavad optimaalse värvi pihustamise. Survepaagiga kõrgtehnoloogilised pihustuspüstololid võimaldavad suurt värvimise tõhusust ja suurte materjalikoguste kiiret pealekandmist. Need on eriti olulised rasketehnika värvimisel ja tööstuslikus värvimises. (https://www.sata.com/en-int/products/additional-products/material-supply-systems/sata-mini-set-2

Airmix® on pihustustehnoloogia, mis ühendab suruõhuga värvimistehnoloogia viimistluskvaliteedi Airless värvipihusti tootlikkusega ja on tänapäeval tööstuslik standard. See on sobilik suurte tööstusseadmete ja konstruktsioonide värvimiseks.

Aerograaf – Lisaks nö. tavapärastele püstolitele on kasutusel ka väga väikesed värvipüstolid, ehk aerograafid. Aerograafid meenutavad oma välimuselt pigem pliiatsit ja on mõeldud väga detailsete tööde jaoks. Aerograafi kasutusvaldkonnaks on peamiselt kunstiline- nendega saab teha väga pilkupüüdvaid maalinguid. Samuti kasutatakse aerograafe mitmesuguste väikeste detailide värvimisel, nagu näiteks erinevad kujukesed, landid ja ka väga väikeste kohtparanduste jaoks. Kvaliteetsed aerograafid, nagu näiteks AEROGRAAF SAGOLA PREMIUM 100 XF (pintavari.ee) võimaldavad teha väga detailseid pilte ja peenikesi jooni, ning luua seeläbi vapustavaid kunstiteoseid. Lihtsamaks kasutamiseks, kohtparandusteks ja väikeste detailide värvimiseks on sobilikuks laheduseks ka selline, soodsam variant VÄRVIPÜSTOL AIR BRUSH KIT EW-110 (pintavari.ee)

Palun oodake hetk!